Miliarderzy, tacy jak Jeff Bezos, Elon Musk i Larry Ellison, zyskali dodatkowe 1,6 biliona dolarów z powodu pandemii, co według Oxfam prowadzi do 'kryzysu nierówności’.

Bogaci stali się jeszcze bogatsi w trakcie pandemii, według nowego raportu – faktycznie, pięciu najbogatszych ludzi na świecie zobaczyło wzrost swojego majątku netto o 869 miliardów dolarów.

Oxfam opublikował swój raport w niedzielę, dzień przed planowanym zgromadzeniem elit biznesowych na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie Davos. Organizacja charytatywna przeanalizowała listę miliarderów Forbesa w czasie rzeczywistym pod koniec listopada, aby obliczyć ich majątek, porównując go z listą z marca 2020 roku.

Pięciu najbogatszych mężczyzn zobaczyło wzrost swojego majątku o 114% między marcem 2020 roku a listopadem 2023 roku, ustaliła Oxfam. Co więcej, majątek tej elitarnej grupy wzrósł z 405 miliardów dolarów między 2020 a 2023 rokiem, co przekłada się na 869 miliardów dolarów, jak twierdzi organizacja – co oznacza 14 milionów dolarów na godzinę.

„Nowy raport Oxfam ujawnia niezwykłe skupienie bogactwa na górze, z pięcioma najbogatszymi mężczyznami – a są to wszyscy mężczyźni – więcej niż podwajającymi swoje fortuny od 2020 roku”, powiedziała Abby Maxman, prezes i dyrektor generalny Oxfam America, w oświadczeniu.

Najbogatszy 1% posiada również 43% światowych aktywów finansowych, stwierdziła Oxfam. Procent ten był wyższy na Bliskim Wschodzie, w Azji i Europie, gdzie najbogatsi posiadali powyżej 47% bogactwa.

Chociaż „Stany Zjednoczone są domem dla największej liczby miliarderów na Ziemi, w tym Elona Muska i Jeffa Bezosa, nazwiska, które stały się synonimem obrzydliwego bogactwa”, Maxman dodała: „Jest to także domem dla dziesiątek milionów ludzi, którzy codziennie borykają się z niepotrzebnymi trudnościami z powodu nieludzko niskich płac, niesprawiedliwego kodeksu podatkowego i skromnych usług publicznych, że wymienię tylko kilka.”

Organizacja skrytykowała wpływ bogactwa miliarderów na światową gospodarkę i demokrację.

„Żadne przedsiębiorstwo ani jednostka nie powinny mieć takiej władzy nad naszymi gospodarkami i naszym życiem – jasne jest, że nikt nie powinien mieć miliarda dolarów”, powiedział Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor wykonawczy Oxfam International, w oświadczeniu.

Pomijając miliarderów, różnica między wynagrodzeniem dyrektorów generalnych a pracownikami sama z siebie eksplodowała na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci. Między 1978 a 2022 rokiem wynagrodzenie najwyższych dyrektorów generalnych wzrosło o ponad 1200%, w porównaniu z 15,3% wzrostem wynagrodzenia typowego pracownika, jak wynika z Economic Policy Institute, lewicowego think tanku.

„Stany Zjednoczone stoją w obliczu głębokiego kryzysu nierówności, który został podtrzymany dziesięcioleciami wybuchu potęgi monopolistycznej i który okrutnie pozbawia dziesiątki milionów Amerykanów ich praw i bezpieczeństwa”, powiedział Nabil Ahmed, dyrektor spraw ekonomicznych i rasowych w Oxfam America, MarketWatch.

Szczególnie miliarderzy z USA są o 1,6 biliona dolarów bogatsi niż w 2020 roku, co stanowi wzrost o 46%. Trzej najbogatsi na koniec listopada – Elon Musk, Jeff Bezos i Larry Ellison – zwiększyli swoje bogactwo o 84%, twierdzi Oxfam.

W przeciwieństwie do tego, rzeczywisty środkowy majątek netto przeciętnego Amerykanina wzrósł tylko o 37%, do 192 900 dolarów, między 2019 a 2022 rokiem, ostatnim dostępnym rokiem danych. Dane pochodzą z badania Federal Reserve Survey of Consumer Finances.

MarketWatch skontaktował się z trzema miliarderami i firmami, z którymi są związani, i nie otrzymał natychmiastowej odpowiedzi.

Fortuna Muska wzrosła o 216,2 miliarda dolarów między 2020 a 2023 rokiem, twierdzi Oxfam, wzrost o 737% po uwzględnieniu inflacji. Jego imperium biznesowe obejmuje producenta samochodów elektrycznych Tesla TSLA, -3,67%, startup kosmiczny SpaceX i firmę chipsów Neuralink.

Fortuna Bezosa z kolei wzrosła o 24%, czyli 32,7 miliarda dolarów, od 2020 roku, stwierdziła Oxfam. Federalna Komisja Handlu i 17 prokuratorów pozwały jego firmę Amazon AMZN, -0,36% we wrześniu za to, co nazwali antykonkurencyjnymi i nieuczciwymi metodami firmy w celu „nielegalnego utrzymania swojej monopoliści…” (Amazon nazwał pozew FTC „błędnym pod względem faktów i prawa”, dodając: „czekamy z niecierpliwością na przedstawienie tej sprawy w sądzie.”)

Ellison, przewodniczący, główny technolog i współzałożyciel giganta oprogramowania Oracle ORCL, +1,75%, zobaczył wzrost swojego majątku o 107%, czyli 75,2 miliarda dolarów, od 2020 roku, stwierdziła Oxfam.

Senator Bernie Sanders, niezależny w Vermont, który często głosuje z Demokratami, wprowadził ustawodawstwo w sprawie opodatkowania tego, co nazywa „ekstremalnym bogactwem”. Sanders napisał w przedmowie do raportu Oxfam o swojej chęci zlikwidowania przepaści między bogatymi a pracującą klasą i biednymi ludźmi.

„W Stanach Zjednoczonych trzy osoby posiadają więcej bogactwa niż dolna połowa społeczeństwa, podczas gdy ponad 60% pracowników żyje od wypłaty do wypłaty”, powiedział Sanders. „Mimo ogromnego wzrostu wydajności pracowniczej i eksplozji technologii, rzeczywiste tygodniowe zarobki dla przeciętnego amerykańskiego pracownika są dzisiaj niższe niż były 50 lat temu.”

Tymczasem „miliarderzy stają się bogatsi, klasa pracująca boryka się, a biedni żyją w desperacji. Taka jest niestety rzeczywistość światowej gospodarki”, dodał.

Przeciwnicy propozycji podatków od bogactwa twierdzą, że byłyby one trudne, kosztowne i potencjalnie niekonstytucyjne. Niektórzy amerykańscy miliarderzy, w tym Musk, publicznie krytykowali propozycje podatków od bogactwa Demokratów w ostatnich latach.

Raport Oxfam zauważył również, że bogactwo miliarderów wzrastało trzy razy szybciej niż tempo inflacji.

Tempo inflacji wpłynęło na koszty życia wielu Amerykanów. Indeks cen konsumpcyjnych spadł do rocznej stopy 3,1%, w dół z 40-letniego szczytu 9,1% w czerwcu 2022 roku, ale jeszcze nie spadł do celu Federalnej Rezerwy 2%. Urzędnicy Fed spodziewają się, że tempo inflacji spowolni do 2% do 2025 roku.

„Inni duzi zwycięzcy” to światowe firmy, stwierdził raport, niektóre z nich są kierowane przez najbogatszych ludzi na świecie. Oxfam oszacowała, że największe korporacje na świecie zanotowały wzrost przychodów o 89% między 2021 a 2022 rokiem.

„Radykalnie rosnące bogactwo miliarderów i rosnąca korporacyjna i monopolistyczna potęga są głęboko ze sobą powiązane”, dodano w raporcie grupy. „Zyski mega-korporacji są następnie wykorzystywane na korzyść akcjonariuszy, kosztem pracowników i zwykłych ludzi.”

Źródło: www.marketwatch.com