PMorgan CEO Jamie Dimon mówi, że system finansowy jest „odporny”. Jak naprawdę różne banki podchodzą do tego?

Kiedy JPMorgan Chase & Co. (JPM) ogłosił wyniki finansowe za czwarty kwartał w piątek, dyrektor generalny Jamie Dimon stwierdził, że amerykański system finansowy jest „odporny”, a miękki lądowanie jest prawdopodobne. Kierownictwo Bank of America Corp. również wyraziło oczekiwanie miękkiego lądowania, podczas gdy Wells Fargo & Co. oświadczył, że wydatki konsumentów „pozostają silne”. Citigroup Inc. pomimo „niechlubnego” czwartego kwartału również stwierdził, że rzeczywisty wzrost był „bardzo silny” we wszystkich swoich działaniach.

Teraz, w nadchodzącym tygodniu, zobaczymy, czy ostrożny, nieco zamazany optymizm dużych banków co do konsumentów, rynków i firm przekłada się na resztę branży finansowej.

Archrwale Morgan Stanley i Goldman Sachs przedstawią wyniki za czwarty kwartał w nadchodzącym tygodniu. Inni ważni gracze rynku finansowego również przedstawią wyniki, takie jak gigant kart kredytowych Discover Financial Services (DFS), PNC Financial Services Group Inc. (PNC), Interactive Brokers Group Inc. (IBKR) i Charles Schwab Corp. (SCHW).

Jednak te instytucje finansowe będą raportować wyniki po tym, co analityk Edward Jones, James Shanahan, określił jako „hałaśliwy” i „dość słaby ogólnie” kwartał dla banków, które raportowały w piątek.

„Dane dotyczące wydatków kart debetowych i kredytowych, publikowane przez JPMorgan i Bank of America, wskazują, że konsument wciąż wydaje w czwartym kwartale”, powiedział Shanahan dla MarketWatch. Ale dodał: „Tempo wzrostu i wolumeny zakupów kart kredytowych i debetowych zdecydowanie zwolniły”.

Wśród hałasu i słabości: zyski Bank of America za czwarty kwartał spadły, gdy przychody z handlu i zyski z kredytowania były niższe. Wells Fargo oświadczył, że zabezpieczył dodatkowe środki na pokrycie potencjalnych problemów z kredytem, gdy rosnące ceny nadal ograniczają konsumentów, próbujących regulować swoje rachunki. Citigroup ucierpiał z powodu szoków dla gospodarek w Rosji i Argentynie, i oświadczył, że zwolni 20 000 pracowników do końca 2026 roku w ramach większej reorganizacji.

Niektórzy analitycy oczekują, że banki obniżą koszty w tym roku w obliczu presji do przyjęcia nowych technologii. Przewidują również chropowatość na rynkach i w zakresie transakcji, gdy inwestorzy oczekują większej jasności w sprawie ewentualnych obniżek stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej, która eksperymentuje z tymi stawkami, starając się prowadzić gospodarkę przez dwuletni okres inflacji. Przygotujcie się także na konsekwencje konfliktów zagranicznych i na to, co nas czeka w przededniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

W piątek JPMorgan oświadczył, że modeluje sześć obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, co może wpłynąć na jego dochody z odsetek netto, miernik zdolności banku do czerpania zysków z odsetek pobranych od pożyczek. Jednak te obniżki stóp procentowych nie są gwarancją, a spekulacje nadal istnieją, jak bardzo stopy procentowe muszą spaść, aby faktycznie pomóc konsumentom.

Tymczasem utrzymują się obawy dotyczące kredytowania nieruchomości komercyjnych, gdy coraz więcej osób porzuca biura na rzecz pracy zdalnej. Pomimo rajdu na rynku pod koniec zeszłego roku przychody z handlu, od których zależy zarówno Morgan Stanley, jak i Goldman Sachs, były rozczarowujące gdzie indziej. Inwestorzy, jak powiedział Shanahan, mogli być niechętni do sprzedaży na fali wzrostu i poniesienia strat podatkowych. Dodał, że mogły wystąpić również sezonowe, związane z wakacjami czynniki.

„Tak jak nie masz tylu inwestorów czy handlowców przy swoich biurkach”, powiedział. „Aktywność biznesowa ma tendencję do znacznego spadku”.

Ten tydzień w wynikach Dwadzieścia trzy firmy, w tym dwie z Dow, mają przedstawić wyniki kwartalne w tym tygodniu, zgodnie z raportem FactSet opublikowanym w piątek. Poza branżą finansową firma transportowa i logistyczna J.B. Hunt Transport Services Inc. przedstawi wyniki w czwartek, gdy Wall Street oczekuje większego ożywienia popytu na transport po zgaszeniu kupieckiego boomu pandemii. Analityk Citi, Christian Wetherbee, w piątkowym komunikacie badawczym stwierdził, że „nie będzie tolerancji na dalsze pogorszenie”.

Rozmowa do umieszczenia w kalendarzu Morgan Stanley, nowe kierownictwo: Wyniki czwartego kwartału Morgan Stanley (MS) we wtorek będą pierwszymi pod kierownictwem nowego dyrektora generalnego, Teda Picka, którego kadencja rozpoczęła się 1 stycznia. Pick – weteran trzydziestu lat w firmie, który nadzorował części jej działalności z zakresu obrotu i bankowości inwestycyjnej – powiedział w październiku dla CNBC, że nie będzie „zmiany strategii” dla banku, który rozbudował swoją działalność zarządzania majątkiem pod przewodnictwem poprzedniego dyrektora generalnego, Jamesa Gormana, po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Jednak nadchodzący rok, z potencjalną zmiennością, będzie także sprawdzianem tego, czy ta strategia niezmienności przetrwa. Gorman w październiku powiedział, że aktywność fuzji i przejęć oraz działalność podatkowa „eksplodują”, gdy Fed sygnalizuje zakończenie podnoszenia stóp procentowych, gdy firmy odrzucają obawy o gospodarkę i wracają do zawierania transakcji. Ale inni nie byli tacy pewni.

Sean Ryan, wiceprezes sektora bankowości i finansów specjalistycznych w FactSet, powiedział w raporcie w tym miesiącu, że oczekuje, że przychody z bankowości inwestycyjnej pozostaną słabe, ale nadal warto je obserwować, gdy banki starają się przewidzieć ścieżkę obniżek stóp procentowych przez Fed, co ułatwi firmom pozyskiwanie kapitału.

„Komentarze zarządu dotyczące perspektyw fuzji i przejęć mogą być szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę krzyżujące się prądy tańszego finansowania, ale wyższych wycen i podwyższonych oczekiwań rynkowych dotyczących scenariusza miękkiego lądowania”, powiedział. „Przychody z zarządzania majątkiem skorzystają z wpływu rajdu na koniec roku zarówno na akcje, jak i obligacje (aktywa zarządzane), a także z faktu, że więcej firm pozbywa się najgorszych przeciwności w postaci gotówki”.

Analitycy mogą również próbować analizować sygnały różnic między Pickiem a jego poprzednikiem, które pojawiają się podczas konferencji wynikowej Morgan Stanley. A po tym, jak Morgan Stanley wydał miliardy w ostatnich latach na przejęcia brokerów E-Trade, firmy inwestycyjnej Eaton Vance i innych firm, Shanahan powiedział, że analitycy będą mieli pytania dotyczące wzrostu.

„Czy będzie bardziej skoncentrowany na istniejącym przedsiębiorstwie i marce Morgan Stanley, aby rosnąć organicznie?” powiedział. „Czy może podążać za podobną, a może nawet bardziej agresywną strategią przejęć jako dyrektor generalny?”

Również do obserwacji Wyniki Goldman Sachs: Również w wtorek swoje wyniki przedstawi rywal Goldman Sachs (GS) Morgan Stanley. Wyniki te będą kontynuacją wzrostu dla akcji, który rozpoczął się w październiku, a BMO analizowało jako trudny rok dla Goldmana, gdy obawy o recesję nadal utrzymywały się nad gospodarką, a wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie utrzymywały inwestorów w ostrożności. Ale ci analitycy zdegradowali akcje, powołując się na narażenie na wahania przychodów z handlu i opłat bankowości inwestycyjnej. To narażenie, powiedzieli, może wzrosnąć, gdy zdobywa udziały w tych segmentach i odchodzi od swoich ambicji w zakresie kredytów konsumenckich.

„Niestety, w obecnej sytuacji”, powiedzieli analitycy, „żadna historia akcji nie jest idealna”.

Źródło: www.marketwatch.com