Co dalej dla akcji w 2024 roku, gdy „zmęczony” rynek zatrzymuje się przed oczekiwanym wskaźnikiem sprzedaży detalicznej?

Akcje Stanów Zjednoczonych mają trudności z awansem na początku 2024 roku, gdy inwestorzy przyswajają początek raportów zysków firm rozpoczętych przez banki Wall Street i zwracają uwagę na inflację przed oczekiwanym raportem o sprzedaży detalicznej.

„Giełdy i rynki obligacji stoją w miejscu”, powiedział Yardeni Research w notatce z 11 stycznia. „Mogą nadal to robić w pierwszej połowie tego roku”, napisała firma, ale „rynek akcji powinien wznowić swój rozwój w drugiej połowie roku”.

Indeks S&P 500 handlował w pobliżu swojego wszechczasowego szczytu z ponad dwóch lat, krótkotrwale przekraczając go w czwartek, gdy flirtował z nowym rekordowym zamknięciem, ale indeks zakończył sesję lekkim spadkiem, a zyski z minionego tygodnia pozostawiły go nieco na plusie w styczniu.

Dwa inne główne indeksy giełdowe w USA, Dow Jones Industrial Average
DJIA
i Nasdaq Composite
COMP,
zakończyły piątek umiarkowanymi spadkami od początku roku pomimo tygodniowych zysków. Inwestorzy teraz czekają na raport o sprzedaży detalicznej w USA za grudzień, który ma zostać opublikowany w środę, aby uzyskać wgląd w siłę konsumentów w dalszym napędzaniu gospodarki.

„Więc znamy konsumenta, głównie dzięki rynkowi pracy, który utrzymał naszą gospodarkę w miarę dobrze”, powiedział Bob Doll, główny dyrektor inwestycyjny w Crossmark Global Investments, w wywiadzie telefonicznym. „Pytanie brzmi, czy nadal są w stanie wydawać pieniądze?”

Doll powiedział, że spodziewa się, że wydatki konsumentów w grudniu prawdopodobnie trochę zwolniły w porównaniu do listopada, ponieważ ludzie nie mają już takiego samego stosu nadmiernych oszczędności, których nazbierali podczas pandemii.

Prognozuje, że indeks S&P 500 może zakończyć 2024 roku na poziomie 4 350, co stanowi spadek o 9% od jego zamknięcia w piątek, mówiąc, że spodziewa się, że wzrost zysków firm będzie niższy niż prognozy konsensusu.

Indeks S&P 500
SPX
wzrósł w piątek, zamykając się na poziomie 4 783,83 – najwyższym od 4 stycznia 2022 roku i o 0,3% poniżej rekordowego zamknięcia 4 796,56 z 3 stycznia 2022 roku, według danych Dow Jones Market.

„Myślę, że jest w pełni wyceniony”, powiedział Doll. Obecne stosunek ceny do zysku indeksu wynoszący 20 „prawdopodobnie nie jest zrównoważony”.

Jeśli chodzi o początek sezonu wyników, akcje JPMorgan Chase & Co.
JPM,
-0,73%,
Bank of America Corp.
BAC,
-1,06%
i Wells Fargo & Co.
WFC,
-3,34%
zakończyły piątek spadkami po ogłoszeniu wyników za czwarty kwartał.

Goldman Sachs Group Inc.
GS,
-0,53%
i Morgan Stanley
MS,
-0,89%
każdy przedstawią swoje kwartalne wyniki we wtorek, po trzydniowym weekendzie upamiętniającym zmarłego lidera ruchu na rzecz praw obywatelskich Martina Luthera Kinga Jr.

Tymczasem UnitedHealth Group Inc.
UNH,
-3,37%
była najgorzej radzącą sobie spółką w indeksie przemysłowym Dow Jones w piątek po ogłoszeniu wyników za czwarty kwartał, wynika z danych FactSet.

„Duże wymagania”
„Rynek szuka trifekty”, w tym uniknięcia przez USA „nawet łagodnej recesji”, Rezerwy Federalnej przeprowadzającej około sześciu cięć stóp procentowych do końca grudnia i inflacji spadającej szybciej do celu Fedu w wysokości 2% niż oczekiwano, powiedziała Sandi Bragar, dyrektor ds. klientów w Aspiriant, w rozmowie telefonicznej.

„To trzy dość ambitne rzeczy”, powiedziała. „Spełnienie wszystkich trzech to duże wymaganie”.

W minionym tygodniu inwestorzy zobaczyli dwa odczyty dotyczące inflacji w grudniu, w tym cen konsumenckich i cen hurtowych. Dane przedstawione w czwartek z indeksem cen konsumenckich miały nieco wyższy wzrost niż oczekiwał Wall Street i przyspieszyły do wzrostu rocznego o 3,4%, podczas gdy raport w piątek na temat inflacji hurtowej mierzony indeksem cen producentów był łagodniejszy niż oczekiwano.

Odczyt indeksu cen konsumenckich był „gorący” w porównaniu do prognoz, „ale pod powierzchnią pokazuje, że Fed jest bardzo blisko osiągnięcia” swojego celu inflacji w wysokości 2%, według notatki badawczej DataTrek Research wysłanej w czwartek. Rynek federalnych funduszy wziął dane o inflacji „jako sygnał, że Fed raczej będzie bardziej niż mniej skłon

ny do cięcia stóp procentowych w tym roku”, powiedział współzałożyciel DataTrek, Nicholas Colas, w notatce.

Ale Doll obawia się, że „inflacja może nie spaść tak szybko, jak ludzie” tego oczekują. To prawdopodobnie „trochę bardziej trwałe, niż myśli rynek”, powiedział.

Tymczasem stopa bezrobocia w USA pozostaje historycznie niska, nawet pomimo wysiłków Fedu mających na celu spowolnienie gospodarki poprzez wyjątkowo wysokie stopy procentowe w celu obniżenia inflacji.

W tle odpornego rynku pracy rzeczywisty wzrost płac „dał impuls kieszeniom konsumentów”, pomagając częściowo spadkowi cen paliw, powiedział David Doyle, szef ekonomii w Macquarie Group, w rozmowie telefonicznej.

Ale martwi się, że w tym roku Stany Zjednoczone mogą zobaczyć „niepożądany wzrost” stopy bezrobocia, potencjalnie bliski 5%, w porównaniu do 3,7% w grudniu. „Naszym podstawowym scenariuszem jest rok płaskiego wzrostu realnego PKB w 2024 roku”, powiedział Doyle, ale „niewątpliwie w miękkim otoczeniu wzrostu gospodarczego”.

Doyle powiedział, że taki wzrost wskaźnika bezrobocia pomaga wyjaśnić znaczną część oczekiwanych 225 punktów bazowych cięć stóp procentowych w 2024 roku, począwszy od czerwca. To sugeruje 9 cięć stóp procentowych.

Rynek przyszłych funduszy federalnych oczekuje, że Fed może zacząć obniżać stopy już w marcu, a być może nawet o 175 punktów bazowych do grudnia, z obecnej zakresu docelowego od 5,25% do 5,5%, według narzędzia CME FedWatch w piątek.

„Nie skłaniamy się w ich stronę”
Co do pozycji portfelowych, Bragar powiedziała, że Aspiriant faworyzuje podział portfeli akcji między okazjonalne i defensywne zakłady, jednocześnie zaniżając akcje siedmiu gigantycznych spółek Big Tech, które w ubiegłym roku przyniosły ogromne zyski S&P 500.

„Mamy je w portfelu, ale nie skłaniamy się w ich stronę”, powiedziała.

Tak zwane „Wspaniałe Siedem” akcji, które razem mają znaczącą wagę w S&P 500, są „dość drogie”, chociaż większość innych spółek w indeksie jest „całkiem wyceniona”, powiedział Raheel Siddiqui, starszy strateg inwestycyjny w Neuberger Berman, przez telefon.

Wzrost Big Tech spowodował wzrost wartości S&P 500 o 24,2% w 2023 roku.

Teraz „rynek jest zmęczony”, powiedział Doll z Crossmark. „Tak mocno pobiegł od tego październikowego dołka, teraz tylko robi przerwę, odpoczywa i miejmy nadzieję, że fundamenty dogonią wyższe ceny”.

Amerykański rynek akcji będzie zamknięty w poniedziałek z okazji Dnia Martina Luthera Kinga.

Źródło: www.marketwatch.com