Vinícius zdobywa hat trick, gdy Real Madryt pokonuje Barcelonę 4-1, zdobywając hiszpański Superpuchar w Arabii Saudyjskiej.

Real Madrid’s Nacho całuje trofeum Hiszpańskiego Superpucharu po ostatecznym meczu piłkarskim między Realem Madryt a Barceloną na stadionie Al Awwal Park w Rijadzie, Arabii Saudyjskiej, 14 stycznia 2024 r. | Źródło zdjęcia: AP

Vinícius Júnior zaimponował swoją najlepszą wrażeniem Cristiano Ronaldo w Arabii Saudyjskiej, zdobywając hat tricka i prowadząc Real Madryt do zwycięstwa 4-1 nad Barceloną oraz zdobycia trofeum Hiszpańskiego Superpucharu.

Vinícius zdobył swoje trzy gole w pierwszej połowie, gdy Madryt pokonał Barcelonę, podnosząc swoje pierwsze trofeum sezonu 14 stycznia. Po swoim pierwszym golu brazylijski napastnik naśladował charakterystyczne święto byłego wielkiego gracza Madrytu, z Ronaldo rzekomo obecnym na stadionie w Rijadzie.

„To było dla Crisa, bo to mój idol, a teraz gra tutaj” – powiedział Vinícius, który został uznany za najlepszego gracza finału. „Jestem bardzo zadowolony z siebie i ze swojego zespołu. Nie jest łatwo grać przeciwko Barcelonie, a wygrać 4-1 to trudne. Zagraliśmy prawie perfekcyjny mecz.”

Rodrygo także zdobył bramkę dla Madrytu, który teraz ma 13 trofeów Superpucharu, jeden mniej niż klub kataloński. To drugie zwycięstwo Madrytu w Superpucharze od czasu przeniesienia imprezy do Arabii Saudyjskiej cztery lata temu. Robert Lewandowski zdobył bramkę dla Barcelony, aby wynik wynosił 2-1 w pierwszej połowie.

„Clasico” między hiszpańskimi potęgami był rewanżem z zeszłorocznego finału Superpucharu, którego Barcelona wygrała 3-1, zdobywając swoje pierwsze trofeum z trenerem Xavim Hernándezem i bez Lionela Messiego.

Madryt również wygrał z Barceloną w pierwszym „clasico” sezonu w październiku w hiszpańskiej lidze.

Barcelona grała w osłabieniu od 71. minuty, gdy obrońca Ronald Araujo dostał drugą żółtą kartkę za faul na Viníciusie. W tym momencie Madryt już prowadził 4-1.

Zwycięstwo dodatkowo zwiększało moment Madrytu, ponieważ drużyna Carlo Ancelottiego pozostaje niepokonana w 21 kolejnych meczach we wszystkich rozgrywkach. Jej ostatnią porażką była porażka 1:3 z Atletico Madryt w hiszpańskiej lidze we wrześniu.

W przeciwieństwie do tego, porażka zwiększa kłopoty Barcelony i zwiększa presję na Xaviego, którego drużyna ostatnio nie gra dobrze. Traci ona siedem punktów do drugiego Madrytu w hiszpańskiej lidze, a kataloński rywal Girona ma o jeden punkt więcej na czele, mając rozegrany dodatkowy mecz.

„Jesteśmy rozczarowani i smutni” – powiedział Xavi. „Miejmy nadzieję na kolejne zwycięstwo, ale ostatecznie to był nasz najgorszy mecz. Nie zaczęliśmy dobrze i nigdy się nie czuliśmy komfortowo. Musimy pogratulować Madrytowi, bo zasłużył na zwycięstwo.”

Nie zajęło długo Madrytowi, aby przejąć kontrolę nad meczem w Rijadzie, a Vinícius zdobył swoje pierwsze gole od długiej przerwy z powodu kontuzji w siódmej, dziesiątej i trzydziestej dziewiątej minucie. To był trzeci mecz Viníciusa od czasu przerwy od listopada z powodu kontuzji, którą odniósł w eliminacjach do Mistrzostw Świata z reprezentacją Brazylii.

„Vinícius wrócił” – powiedział Ancelotti. „Potrzebował tych dwóch czy trzech gier, żeby wrócić do swojej najlepszej formy.”

Vinícius otworzył wynik po asyście Jude’a Bellinghama, ominął bramkarza Barcelony Iñakiego Peñę, zanim trafił do pustej bramki. Druga bramka przyszła po kontrataku po asyście Rodrygo, a trzecią było rzut karny, który wykorzystał po faulu Araujo.

Lewandowski zmniejszył przewagę Barcelony strzałem z obrębu pola karnego w trzydziestej trzeciej minucie, ale Madryt pozostał pod kontrolą przez resztę meczu, aby zapewnić sobie wygodne zwycięstwo.

Bramka Rodrygo padła w szóstej czwartej minucie po podaniu Viníciusa, które zostało sfałszowane przez obrońcę Barcelony, Jules’a Koundé, w obrębie pola karnego.

Madryt awansował do finału, pokonując Atletico Madryt 5-3 po dogrywce w pierwszym półfinale w środę, podczas gdy Barcelona pokonała Osasunę 2-0 w czwartek.

Madryt zakwalifikował się do Superpucharu po pokonaniu Osasuny w finale Pucharu Króla w poprzednim sezonie, podczas gdy Barcelona awansowała do turnieju jako mistrz Hiszpańskiej Ligi.

Madryt zdobył również trofeum, gdy odnowiona formuła „Final Four” Superpucharu zadebiutowała w Arabii Saudyjskiej w 2020 roku, w pierwszym udanym wieloletnim porozumieniu między klubami a hiszpańską federacją piłkarską. Przeniesienie do Arabii Saudyjskiej spotkało się z dużą krytyką organizacji zajmujących się prawami kobiet i prawami człowieka, które zarzucały, że pomaga to autorytarnemu reżimowi poprawić swój wizerunek.

Pomocnik Madrytu Toni Kroos, który krytykował decyzję czołowych graczy o grze w Arabii Saudyjskiej, został ponownie wygwizdany przez publiczność saudyjską w niedzielę.